Tarcza finansowa – nawet 324 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy

Tarcza finansowa – nawet 324 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy
Strona główna » Blog » Tarcza finansowa – nawet 324 tys. zł dla mikroprzedsiębiorcy

Epidemia COVID-19 wstrząsnęła gospodarką. Wielu przedsiębiorców nie funkcjonuje w ogóle, inni funkcjonują w ograniczonym zakresie. Ostatni miesiąc upłynął im pod znakiem wizji upadłości, zwolnień grupowych i indywidualnych, obniżek wynagrodzeń, ograniczeń etatów, przestoju ekonomicznego oraz piętrzących się zatorów płatniczych. W tak ponurej atmosferze oczy wielu zwrócone są na działania rządu – czy podjęte kroki pozwolą na chociażby częściowe uratowanie biznesów i miejsc pracy?

Małe przedsiębiorstwo a COVID-19

Sytuacja jest poważna zwłaszcza dla niewielkich firm, które już masowo sygnalizują problemy z płynnością czy wręcz jej utratę. Zdaniem wielu narzędzia przewidziane w tzw. Tarczy antykryzysowej (czyli specustawie mającej na celu m. in. właśnie ratowania podmiotów gospodarczych) są niewystarczające. Przedsiębiorcy oczekują większej pomocy. Ale czy jest na co czekać?

Wśród obietnic i zapowiedzi rządu na szczególną uwagę zasługuje program nazwany TARCZĄ FINANSOWĄ, ponieważ jego założenia przewidują wsparcie firm solidnym zastrzykiem finansowym, który będzie stosunkowo łatwo uzyskać.

Tarcza finansowa dla mikroprzedsiębiorcy, który jest pracodawcą

Opisywany projekt ma być kierowany do każdej firmy, bez względu na jej wielkość. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy, jej wysokość oraz zasady zwrotu będą już zależeć od rozmiaru przedsiębiorstwa. Jak określić, czy mamy do czynienia z tzw. mikroprzedsiębiorcą (potocznie: mikrofirmą)?

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

WAŻNE:

Warunkiem otrzymania pomocy w ramach Tarczy finansowej jest zatrudnianie co najmniej jednego pracownika!

Tarcza Finansowa dla mikrofirm – wsparcie w wysokości 12, 24 albo 36 tys. zł na każdego pracownika

Planowany model wsparcia mikrofirm przewiduje udzielenie subwencji w wysokości:

  • 12 tys. zł za każdego pracownika, jeżeli przychody przedsiębiorcy spadły o co najmniej 25 % przy porównaniu dowolnie wskazanego miesiąca w 2020 r. w porównaniu do miesiąca go poprzedzającego albo do miesiąca analogicznego w 2019r.;
  • 24 tys. zł za każdego pracownika, jeżeli przychody przedsiębiorcy spadły o co najmniej 50 % przy porównaniu dowolnie wskazanego miesiąca w 2020 r. w porównaniu do miesiąca go poprzedzającego albo do miesiąca analogicznego w 2019r.;
  • 36 tys. zł za każdego pracownika, jeżeli przychody przedsiębiorcy spadły o co najmniej 75 % przy porównaniu dowolnie wskazanego miesiąca w 2020 r. w porównaniu do miesiąca go poprzedzającego albo do miesiąca analogicznego w 2019r.

Minimalne i maksymalne wsparcie z Tarczy Finansowej:

  • Minimalne wsparcie dla firmy dotkniętej spadkiem przychodów wynosi więc 12 tys. zł – jeżeli w firmie zatrudniony jest 1 pracownik, a spadek obrotów wyniósł co najmniej 25 %, ale mniej niż 50 %.
  • Z kolei maksymalne wparcie dla firmy dotkniętej spadkiem przychodów to aż 324 tys. zł – jeżeli w firmie zatrudnionych jest 9 pracowników, a spadek obrotów osiągnął poziom 75 %.

Czy otrzymane wsparcie z Tarczy Finansowej będzie trzeba zwrócić?

To zależy od tego, czy przedsiębiorca będzie prowadził dalej działalność przez co najmniej 12 miesięcy od otrzymania wsparcia, jak również od tego, czy w tożsamym okresie utrzyma niezmieniony poziom zatrudnienia. Jeżeli spełni oba warunki, to będzie musiał zwrócić tylko 25 % otrzymanej kwoty. Jeżeli natomiast zatrudnienie spadnie, to kwota do zwrotu będzie obliczana proporcjonalnie do tego spadku.

Kiedy rusza program Tarczy Finansowej?

Wedle zapowiedzi program „Tarcza Finansowa” ma być gotowy do uruchomienia do końca kwietnia. Oznaczałoby to, że już w maju ruszy nabór wniosków i wypłata subwencji. Monitorujemy sytuację i na pewno damy znać, gdy tylko Tarcza Finansowa wystartuje.

Tarcza Finansowa wniosek – skorzystaj z pomocy prawnej

Naszym zdaniem już teraz należy poczynić przygotowania do złożenia wniosku o Tarczę Finansową. Każdy przedsiębiorca powinien zbadać, czy kwalifikuje się do programu, a jeśli tak, to jakie będą go obowiązywać warunki. Udzielamy pomocy prawnej w tym zakresie – zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy!

Skontaktuj się z nami już teraz i otrzymaj najlepszą pomoc!
Zadzwoń lub umów spotkanie przez internet