Proces sądowy może trwać nawet kilka lat. Zdarza się, że w toku sprawy dłużnik podejmuje działania zmierzające do wyzbycia się majątku, a co za tym idzie, gdy wierzyciel uzyska korzystny wyrok, to okazuje się, że nie ma już szansy na odzyskanie należności od dłużnika. Dlatego ważne jest, aby jeszcze w toku procesu podejmować działania zmierzające do zabezpieczenia majątku dłużnika. W tym celu należy zainicjować postępowanie zabezpieczające. Co istotne, postępowanie zabezpieczające bywa dotkliwe dla dłużnika, co powoduje, że dłużnik nie jest zainteresowany graniem na czas i przeciąganiem sprawy sądowej. Tym samym postępowanie zabezpieczające niejednokrotnie przyspiesza rozpoznanie sprawy, a nawet zachęca dłużników do dobrowolnej zapłaty i ugodowego załatwienia sprawy.
Warto również wspomnieć, że już na etapie nawiązywania współpracy z klientem można wprowadzić do umowy zapisy zabezpieczające interes wierzyciela, dzięki którym będzie miał on w przyszłości większe szanse na odzyskanie należności. Podstawowe zabezpieczenia, które warto rozważyć to hipoteka, zastaw, czy oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 k.p.c.
Z tego względu zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy, która pomoże Ci w opracowaniu prawidłowej umowy, jak również zadba o ochronę Twoich roszczeń w toku postępowania zabezpieczającego, gdy okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego.
Karolina
Kulińska-Jachowska
adwokat
Dodatkowo istnieją inne sposoby zabezpieczenia wierzytelności, które warto rozważyć. Jednym z nich jest faktoring, czyli sprzedaż wierzytelności przez wierzyciela firmie faktoringowej. Faktor może zabezpieczyć wierzytelność poprzez objęcie jej ubezpieczeniem oraz wejście w posiadanie dokumentów dotyczących wierzytelności. Innym sposobem jest wprowadzenie do umowy zapisu dotyczącego windykacji należności. W przypadku braku zapłaty przez dłużnika wierzyciel może powierzyć firmie windykacyjnej lub kancelarii prawniczej proces odzyskiwania należności, co pozwoli mu na skuteczne odzyskanie należności.
Warto również pamiętać, że każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i dobrania odpowiedniego zabezpieczenia wierzytelności, które zapewni wierzycielowi największą ochronę interesów. Dlatego warto skonsultować się z doświadczonymi prawnikami, którzy pomogą w doborze najodpowiedniejszego zabezpieczenia wierzytelności oraz w przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania sądowego, będą w stanie kompleksowo pomóc w ochronie interesów wierzyciela.
ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl
NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001
Roman Jarosiński
Przemysław Kuliński
Małgorzata Sofronów-Woźniak
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00
ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl
Roman Jarosiński
Przemysław Kuliński
Michał Bartosiński
Małgorzata Sofronów
NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00