Na wstępie warto wyjaśnić co to jest zachowek. Jest to jedna z istotnych instytucji prawa spadkowego, która pozwala osobom pominiętym w testamencie uzyskać część należnego im zgodnie z przepisami spadku. Nadmienienia wymaga również to, że sprawy o zachowek są jedynymi z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych. Powodem tego jest fakt, iż prawo do zachowku czy jego wysokość są zależne od dużej ilości czynników określonych w ustawie. Z tego względu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów do spraw zachowku. Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachową pomoc prawną w sprawach o zachowek!
Przemysław Kuliński
adwokat
ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl
NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001
Roman Jarosiński
Przemysław Kuliński
Małgorzata Sofronów-Woźniak
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00
ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl
Roman Jarosiński
Przemysław Kuliński
Michał Bartosiński
Małgorzata Sofronów
NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00
KOMU SIĘ NALEŻY?
Zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, a zostali wyłączeni od dziedziczenia np. ze względu na to, że spadkodawca nie uwzględnił ich w testamencie. Aby sprawdzić, czy należy się zachowek, należy ustalić krąg spadkobierców, którzy dziedziczyliby z mocy ustawy.
KTO POWINIEN WYPŁACIĆ ZACHOWEK?
Co do zasady spadkobierca, który został powołany do dziedziczenia.
W JAKIEJ WYSOKOŚCI NALEŻY SIĘ ZACHOWEK?
Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.
KIEDY ZACHOWEK SIĘ NIE NALEŻY?
Jeżeli uprawniony:
Zachowek nie należy się również:
JAK DOCHODZIĆ SWOICH PRAW?
Należy złożyć do sądu (co do zasady będzie to sąd właściwy według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy) pozew o zachowek, czyli pozew o zapłatę określonej sumy pieniężnej, obliczonej zgodnie z przepisami prawa.
JAKIE SĄ KOSZTY?
Opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej kwoty.
Jeżeli masz trudności z napisaniem pozwu albo obliczeniem wysokości zachowku, bądź chcesz żeby w sądzie reprezentował Cię pełnomocnik, profesjonalny prawnik z naszej Kancelarii chętnie Ci pomoże. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, napisz e-mail albo zadzwoń i umów się na spotkanie. Wynagrodzenie Kancelarii jest w każdej sytuacji ustalane indywidualnie.
Potrzebujesz pomocy w temacie wpisu? Zadzwoń do nas lub umów spotkanie przez internet