Tarcza Finansowa PFR – realna pomoc czy bubel prawny?
Za nami już kilka tygodni działania programu pn. Tarcza finansowa. Zarówno rząd, jak i operator programu – Polski Fundusz Rozwoju, podsumowują ten okres jako pasmo sukcesów na polu walki z kryzysem. Podkreślają, że proces składania wniosku o Tarczę finansową PFR jest intuicyjny, decyzje są podejmowane szybko, a na konta przedsiębiorców trafia żywa gotówka, która ułatwia zachowanie bądź odzyskanie płynności.
Krytyczne glosy wobec Tarczy finansowej PFR
Obserwując funkcjonowanie programu Tarcza finansowa PFR, nie sposób jednak przejść obojętnie obok głosów niezadowolenia płynących od przedsiębiorców, którym nie udało się uzyskać pomocy. Wystarczy bowiem kilka chwil spędzonych na profilu facebookowym PFR lub wyszukanie hasztagów #pfr bądź #tarczafinansowa na Twiterze, aby spostrzec, że głosy takie nie są odosobnione, a grono niezasadnie pominiętych bądź odrzuconych przez program jest znaczne. Znamienne, że część zespołu Kancelarii od początku maja 2020r. zajmuje się wyłącznie obsługą podmiotów, które napotkały na trudności w skorzystaniu z narzędzi pomocowych wprowadzonych w związku z epidemią.
Jaka więc powinna być obiektywna ocena pierwszych tygodni funkcjonowania Tarczy finansowej? Dlaczego grupa odrzuconych jest tak duża?
Tarcza finansowa PFR działa, ale nie jest pozbawiona wad
Nie ma wątpliwości, że program Tarcza finansowa PFR generalnie spełnia swoją funkcję i że naprawdę dużo firm otrzymało całkiem solidne wsparcie. Wiemy to z własnego doświadczenia – pomogliśmy wielu klientom w skorzystaniu z koronasubwencji. Choć nie zawsze było łatwo, to ostatecznie każdy z nich otrzymał wsparcie finansowe z Tarczy finansowej. Prawdą jest jednak również to, że system obsługujący Tarczę finansową nie jest wolny od wad… Tak! Wnioski o Tarczę finansową rozpoznawane są przez system – automatycznie, bez udziału człowieka! I choć brzmi to nowocześnie i wygodnie, to zdaje się, że jest to największa bolączka programu. W procesie składania wniosku o subwencję nie ma bowiem miejsca na żadne uzasadnienie czy wyjaśnienie. Nie da się również załączyć do niego dokumentu. To rodzi sporo problemów, bo nie każdą sytuację faktyczną da się objąć uniwersalnym algorytmem. A przedsiębiorca – chcąc nie chcąc – staje przed wyborem: albo przygotuje się do złożenia wniosku z uwzględnieniem istniejących algorytmów systemu albo pozostaje bez pomocy.
Uwaga: PFR dokonał zmian w regulaminie programu – 28.05.2020r. ma ruszyć nowa wersja wniosku, która umożliwi własne wyjaśnienia i załączanie dokumentów, zatem siłą rzeczy w procedurę rozpoznawania spraw zostanie włączony pracownik PFR, który pochyli się nad konkretną sytuacją konkretnego przedsiębiorcy. Brzmi obiecująco, ale z oceną musimy poczekać na to, co pokaże praktyka.
PFR odmawia, czas ucieka, a pula środków jest ograniczona
Nie należy zapominać, że zgodnie z treścią dokumentów publikowanych przez PFR, pula środków przeznaczonych na Tarczę finansową jest ograniczona, a po jej wyczerpaniu nikt nie będzie mógł żądać wypłaty. Z kolei w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się zapowiedzi osób związanych z PFR, że pieniędzy nie braknie… Nie wiadomo, którym komunikatom ufać. Dlatego doradzamy klientom, by – jeśli jest to możliwe – nie czekali na naprawienie systemu, tylko wzięli sprawę w swoje ręce. Dzięki temu, że program funkcjonuje już jakiś czas, jego algorytmy zostały już dość dobrze rozpoznane. Pozwala to na podjęcie działań zwiększających szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Niezgodności we wniosku o Tarczę finansową PFR
Decyzja odmawiająca wypłaty subwencji zawiera coś w rodzaju protokołu rozbieżności pomiędzy tym, co zadeklarował wnioskodawca, a tym, co znajduje się w rejestrach, z których korzysta system. Jego uważna lektura może być kluczem do sukcesu przy kolejnej próbie uzyskania subwencji (jeżeli wniosek nie został w ogóle uwzględniony, to można złożyć nowy). Może się bowiem okazać, że w systemach ZUS lub US widnieje jakaś zaległość w należnościach publicznoprawnych. Wtedy trzeba koniecznie wyjaśnić sprawę w urzędach, a jeśli będzie taka potrzeba – uregulować dług. Może się również okazać, że z jakichś powodów do ww. systemów mnie zostało wprowadzone zwolnienie z ZUS, odrodzenie zapłaty składek bądź rozłożenie podatku na raty.
Przykłady takich niezgodności można mnożyć, czasem wynikają one z zaniechań po stronie przedsiębiorcy, innym razem z błędów po stronie urzędów. W każdej jednej takiej sytuacji należy działać, niezależnie od tego, kto zawinił. Konsekwencje braku działania spoczną bowiem ostatecznie na przedsiębiorcy, który zostanie bez wsparcia – i to w sytuacji, gdy z subwencji korzystać będą jego konkurenci rynkowi.
Pomoc w uzyskaniu wsparcia z Tarczy finansowej
Nasza Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy oferuje pomoc na każdym etapie ubiegania się o wsparcie z Tarczy finansowej PFR. Jeśli jesteś zatem przedsiębiorcą, którego wniosek spotkał się z odmową bądź zwyczajnie chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej – skontaktuj się z nami! Zachęcamy również do zapoznania się z innymi formami pomocy prawnej, w których się specjalizujemy.
Potrzebujesz pomocy w temacie wpisu? Zadzwoń do nas lub umów spotkanie przez internet