Zachowek

Na wstępie warto wyjaśnić co to jest zachowek. Jest to jedna z istotnych instytucji prawa spadkowego, która pozwala osobom pominiętym w testamencie uzyskać część należnego im zgodnie z przepisami spadku. Nadmienienia wymaga również to, że sprawy o zachowek są jedynymi z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych. Powodem tego jest fakt, iż prawo do zachowku czy jego wysokość są zależne od dużej ilości czynników określonych w ustawie. Z tego względu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów do spraw zachowku. Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachową pomoc prawną w sprawach o zachowek!

Przemysław Kuliński skuteczny adwokat Opole

Przemysław Kuliński

adwokat

Skontaktuj się z nami już teraz i otrzymaj najlepszą pomoc!
Zadzwoń lub umów spotkanie przez internet
Podaj swoje dane i uzyskaj profesjonalną pomoc

Jak działamy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

Analizujemy sytuację faktyczną i prawną

Przewidujemy działania drugiej strony

Opracowujemy strategię

Działamy efektywnie.
Wiemy, jak ważny jest dla Ciebie czas

Analizujemy sytuację faktyczną i prawną

Przewidujemy działania drugiej strony

Opracowujemy strategię

Działamy efektywnie.
Wiemy, jak ważny jest dla Ciebie czas

Pomoc prawna zachowek – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

Dlaczego sprawy o zachowek są skomplikowane? Ile wynosi i komu należy się zachowek? Są to częste pytania, z którymi często spotykają się nasi prawnicy. Na początku wyjaśnijmy, komu należy się zachowek, a także jaka jest jego wysokość. Prawo do zachowku mają m.in. małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki itd.), rodzice, w sytuacji, gdy są oni osobami, które zgodnie z ustawą dziedziczyłyby spadek, gdyby nie został sporządzony testament. Natomiast wysokość zachowku zależy m. in. od wieku osoby uprawnionej do zachowku, składu spadku, czy faktu otrzymania darowizn za życia spadkodawcy. Sprawy o zachowek są niezwykle skomplikowane, bowiem ich wynik zależny jest od wielu czynników, co zostało wspomniane już wcześniej. Dodatkowym utrudnieniem w samodzielnym prowadzeniu sprawy o zachowek jest silny ładunek emocjonalny, jaki niosą ze sobą te sprawy. Emocje często zaburzają racjonalny osąd i utrudniają należytą reprezentację własnych interesów. Z tych względów dobrym wyborem jest skorzystanie z pomocy specjalistów i powierzenie swojej sprawy o zachowek prawnikom z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy!

Potrzebujesz pomocy w zakresie zachowku? Zadzwoń teraz!

Opinie naszych klientów - zostań jednym z nich!

Wnikliwa, szybka, rzeczowa, kompetentna i kompleksowa obsługa w zakresie prawa. Mecenas Małgorzata Sofronów z Mecenasem Michałem Bartosińskim to duet stanowiący gwarancję sukcesu w sprawie. Polecam.
Opinie miniatura
Monika K
Profesjonalne przygotowanie umowy, także do współpracy z kontrahentem z zagranicy oraz skuteczna pomoc w wyegzekwowaniu zapłaty od problematycznego klienta. Kompetentny zespół i sprawna komunikacja. Moje sprawy nadzorowała mec. Sofronów. Polecam.
Opinie miniatura
Marta R

tytul

tresc

tytul

tresc

tytul

tresc

tytul

tresc

Sprawa o zachowek – pomoc od A do Z

Należy również pamiętać, że złożenie roszczenia o zachowek jest ściśle określone przez prawo. Wniosek o zachowek musi zostać złożony przed upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu, a jego złożenie po tym terminie jest bezzasadne. Ponadto, roszczenie o zachowek musi zostać złożone w formie pozwu do sądu. Wszystkie te czynniki dodatkowo potwierdzają, że sprawy o zachowek należą do tych bardziej skomplikowanych i wymagających wiedzy prawniczej. Dlatego też, jeśli chcesz uzyskać fachową i skuteczną pomoc w sprawach o zachowek, skontaktuj się z nami – prawnikami z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy. Nasi doświadczeni adwokaci i radcowie prawni pomogą Ci w uzyskaniu należnego Ci zachowku, a także poprowadzą sprawę o zachowek w sposób profesjonalny i skuteczny.

Profesjonalna pomoc prawna w zakresie zachowku - skontaktuj się już dziś!
Formularz kontaktowy - otrzymaj szybką pomoc

Znajdź ofertę w zakresie prawa spadkowego w swoim mieście

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole 
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl

Dane firmy:

NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001

Roman Jarosiński

Przemysław Kuliński

Małgorzata Sofronów-Woźniak

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach:             8:00 – 16:00

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

ul. Waryńskiego 2
45-047 Opole 
E-mail: kancelaria@jk.opole.pl

Roman Jarosiński

Przemysław Kuliński

Michał Bartosiński

Małgorzata Sofronów

Dane firmy:

NIP: 7543168405
Bank Spółdzielczy w Leśnicy
74 8907 0008 2012 7500 6862 0001

Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:00

Jest to suma pieniężna, odpowiadająca równowartości odpowiednio 2/3 albo 1/2 wartości udziału spadkowego, który przypadłby zstępnemu, małżonkowi albo rodzicom spadkodawcy, gdyby nie fakt, że spadkodawca powołał inne osoby do dziedziczenia po nim, tym samym pozbawiając kogoś z najbliższej rodziny możliwości dziedziczenia.

KOMU SIĘ NALEŻY?
Zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, a zostali wyłączeni od dziedziczenia np. ze względu na to, że spadkodawca nie uwzględnił ich w testamencie. Aby sprawdzić, czy należy się zachowek, należy ustalić krąg spadkobierców, którzy dziedziczyliby z mocy ustawy.

KTO POWINIEN WYPŁACIĆ ZACHOWEK?
Co do zasady spadkobierca, który został powołany do dziedziczenia.

W JAKIEJ WYSOKOŚCI NALEŻY SIĘ ZACHOWEK?
Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

KIEDY ZACHOWEK SIĘ NIE NALEŻY?
Jeżeli uprawniony:

  1. otrzymał darowiznę odpowiadającą wartości zachowku,
  2. otrzymał zapis odpowiadający wartości zachowku,
  3. został wydziedziczony.

Zachowek nie należy się również:

  1. spadkobiercy uznanemu za niegodnego,
  2. małżonkowi wyłączonemu od dziedziczenia (jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione),
  3. spadkobiercy, który odrzucił spadek,
  4. spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia.

JAK DOCHODZIĆ SWOICH PRAW?
Należy złożyć do sądu (co do zasady będzie to sąd właściwy według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy) pozew o zachowek, czyli pozew o zapłatę określonej sumy pieniężnej, obliczonej zgodnie z przepisami prawa.

JAKIE SĄ KOSZTY?
Opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej kwoty.

Jeżeli masz trudności z napisaniem pozwu albo obliczeniem wysokości zachowku, bądź chcesz żeby w sądzie reprezentował Cię pełnomocnik, profesjonalny prawnik z naszej Kancelarii chętnie Ci pomoże. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, napisz e-mail albo zadzwoń i umów się na spotkanie. Wynagrodzenie Kancelarii jest w każdej sytuacji ustalane indywidualnie.