Dziedziczenie w związkach partnerskich

Dziedziczenie w związkach partnerskich

W dzisiejszym wpisie krótko na temat związku partnerskiego, a dziedziczenia. Wielokrotnie zdarza się bowiem, że osoby pozostające w nieformalnym związku nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Osoby te muszą się liczyć z poważnym ograniczeniem uprawnień do dziedziczenia po zmarłym partnerze.

Związek partnerski a dziedziczenie w świetle prawa

Osoby żyjące w nieformalnym związku, choć prowadzą najczęściej wspólne gospodarstwo domowe i gromadzą wspólny majątek, muszą mieć świadomość, że na gruncie prawa spadkowego traktowane są jak osoby względem siebie obce. Oznacza to, że w przeciwieństwie do małżonków, osoby te nie dziedziczą po sobie na podstawie ustawy. Jedyną podstawą dziedziczenia może być w ich przypadku testament. Dlatego też osoby żyjące w nieformalnych związkach, jeżeli mają wolę by to partner przejął składniki majątku po ich śmierci, powinny zadbać o możliwie wczesne uporządkowanie swoich spraw spadkowych. Mogą to zrobić poprzez sporządzenie testamentu i wskazanie w nim partnera jako spadkobiercy testamentowego. W przeciwnym wypadku, do spadku zostaną powołani członkowie rodziny zmarłego, a w ich braku spadek przejmie gmina lub Skarb Państwa.

Związek partnerski dziedziczenie – rola testamentu

Zaznaczyć należy, że powołanie do spadku na podstawie testamentu wyprzedza dziedziczenie ustawowe.

Warto także zwrócić uwagę na to, że sporządzając testament spadkodawca może powołać partnera do całości spadku, a może także skorzystać z instytucji zapisu windykacyjnego i przekazać tylko określony przedmiot wchodzący w skład spadku (np. mieszkanie). Wszystko zależy od jego woli, jednakże należy wiedzieć, że zapis windykacyjny dla swej skuteczności wymaga zawarcia go w testamencie sporządzonym w formie notarialnej.

Dziedziczenie związek partnerski – Podsumowanie

Obecnie dziedziczenie w związkach partnerskich w Polsce nie jest uregulowane ustawowo, co niesie ze sobą pewne ryzyko dla partnerów życiowych. Aby zabezpieczyć swojego ukochanego, warto skorzystać z możliwości sporządzenia testamentu.

Jeśli interesują Cię dodatkowe informacje na temat dziedziczenia w związkach partnerskich lub potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie, zalecamy skorzystanie z profesjonalnych usług Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy. Jesteśmy doświadczoną kancelarią prawna, która oferuje kompleksową obsługę prawna z zakresu prawa spadkowego, w tym dziedziczenia. Skontaktuj się z ekspertami, aby uzyskać wsparcie i poradę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.