3 wskazówki jak wybrać odpowiedniego prawnika do naszej sprawy

3 wskazówki jak wybrać odpowiedniego prawnika do naszej sprawy
Strona główna » Blog » 3 wskazówki jak wybrać odpowiedniego prawnika do naszej sprawy

Polacy rzadko sięgają po pomoc prawną. Jak podaje portal Prawo.pl, liczba osób korzystających z usług prawnych nie przekracza nawet 10 % ogółu dorosłej populacji naszego kraju. Dlaczego tak się dzieje, mimo że jednocześnie niemal 90 % dorosłych Polaków uważa, że potrzebuje pomocy prawnej co najmniej raz w roku?

Dlaczego nie korzystamy z pomocy prawnej?

Za jedną z przyczyn uważa się przekonanie, że kontakt z prawnikiem może nie doprowadzić do rozwiązania problemu, przez co stanie się tylko niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy. Zamiast poszukać profesjonalnej pomocy prawnej wolimy radzić się znajomych lub samodzielnie przeczesywać internet w nadziei, że znajdziemy tam odpowiednią diagnozę i uniwersalne rozwiązanie naszego problemu. Tak się oczywiście nie dzieje, a czas ucieka, zaś kłopoty narastają…

Pomoc prawna czy warto i jak znaleźć dobrego prawnika?

Recepta na pozytywnie rozwiązanie problemów natury prawnej jest prosta – do wizyty u profesjonalnego prawnika należy się przygotować, tak jak przygotowujemy się do wizyty u każdego fachowca: lekarza, architekta, budowlańca, czy nawet fryzjera lub kosmetyczki. Ze wszystkich specjalistycznych usług powinniśmy korzystać świadomie, a nie przypadkowo. Zatem jak znaleźć prawnika i przygotować się do pierwszej rozmowy?

Przedstawiamy 3 wskazówki, do których warto się zastosować, by kontakt z prawnikiem spełnił pokładane w nim oczekiwania, a przy tym był bezpieczny i opłacalny:

WSKAZÓWKA 1 – Kiedy do prawnika? Jak najszybciej!

Większość problemów ma taką właściwość, że im wcześniej przystępujemy do ich rozwiązywania, tym łatwiej sobie z nimi poradzić. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a gdy już przydarzy się dolegliwość – szanse na jej wyeliminowanie są największe przy możliwie wczesnym rozpoznaniu jej charakteru. Dotyczy to również problemów prawnych, np.:

  • lepiej ułożyć dobrą umowę, niż oprzeć współpracę na takiej, która doprowadzi do konfliktu,
  • lepiej przygotować się z wyprzedzeniem do rozprawy sądowej niż pozwolić, by przebiegła ona według strategii przeciwnika,
  • lepiej zadbać o załatwienie wszystkich formalności i dochowanie terminów niż narazić się na kontrole i kary.

Dlatego w każdej sytuacji, w której czujemy się niepewnie, powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty i nie zwlekać z działaniem – gdy upłynie zbyt wiele czasu, niektórych błędów i zaniechań nie będzie się dało już naprawić nawet z pomocą najlepszych. Dlatego jeśli zastanawiamy się kiedy iść do prawnika – lepiej zrobić to jak najszybciej!

WSKAZÓWKA 2 – Adwokat z wyboru? Wybierz rozważnie!

Po pierwsze i najważniejsze – po profesjonalną pomoc prawną powinniśmy udać się do RADCY PRAWNEGO lub ADWOKATA! Dzięki temu zyskamy gwarancję, że naszą sprawą zajmie się osoba, której wiedza i umiejętności zostały zweryfikowane egzaminem państwowym i której działania podlegają kodeksowi etyki zawodowej. Będziemy mieli również pewność, że wszelkie przekazane przez nas informacje będą objęte poufnością, a działania naszego prawnika będą ubezpieczone w ramach OC. Uwaga: osoby niebędące adwokatami albo radcami prawnymi nie mają prawnego obowiązku zachowania naszych prywatnych spraw w tajemnicy, jak również nie muszą posiadać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Rejestry radców prawnych i adwokatów prowadzą Okręgowe Izby Radców Prawnych i Izby Adwokackie. Każdy adwokat i każdy radca prawny posiada legitymację – dokument potwierdzający wykonywanie zawodu zaufania publicznego, jak również polisę ubezpieczenia OC. Możemy poprosić o ich okazanie.

WSKAZÓWKA 3 – Jaki prawnik lub adwokat? Wybierzmy mądrze!

Dobrym pomysłem będzie wybór adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w dziedzinie prawa, z którą przyszło nam się zmierzyć. Jak takiego odnaleźć? Niezmiennie popularnym źródłem informacji i poleceń jest rodzina oraz znajomi – jeśli korzystali oni z usług konkretnego specjalisty, a ich problem był zbliżony do naszego, to mogą nam służyć radą co do wyboru.

Jeśli jednak wolimy polegać na swojej ocenie, to internet otwiera przed nami ogromne możliwości rozeznania się w ofercie rynkowej. Kancelarie prawne prowadzą strony internetowe, na których przedstawiają swoją ofertę, swoje specjalizacje i sylwetki swoich prawników. Możemy w ten sposób odnaleźć eksperta w dziedzinie, która nas interesuje. Wiele adwokatów i radców prawnych jest również obecnych w social media – profile na Facebooku wciąż zyskują na popularności wśród metod informowania o wykonywaniu zawodu. W tym miejscu zapraszamy do odwiedzenia Fanpage naszej kancelarii prawnej.

Zwróćmy również uwagę na blogi tematyczne, ponieważ prawnicy specjalizujący się w konkretnych dziedzinach prawa często dzielą się swoją wiedzą właśnie w taki sposób. Przykładowo, prawnicy naszej kancelarii prowadzą blogi o prawie rodzinnym, prawie spadkowym oraz prawie spółek handlowych.

Jeżeli nasz problem jest trudny, złożony, niestandardowy albo po prostu chcemy otrzymać pomoc poprzedzoną analizą sprawy z różnych perspektyw – zastanówmy się nad skorzystaniem z zespołu dwóch albo nawet większej ilości specjalistów. Nie zawsze oznacza to konieczność płacenia dużo wyższego wynagrodzenia.

Adwokaci i radcy prawni mogą bowiem prowadzić działalność w spółkach, oferując pracę większej ilości specjalistów bez oczekiwania dopłat z tego powodu. Podczas rozmowy z prawnikiem możemy zapytać go o możliwość zbadania naszej sprawy przez zespół ekspercki.

Skorzystaj z pomocy prawnej w Kancelarii Jarosiński, Kuliński i Partnerzy

Potrzebujesz porady prawnej? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii adwokatów i Radców Prawnych Jarosiński, Kuliński i Partnerzy. Z naszej strony gwarantujemy pełen profesjonalizm, indywidualne podejście oraz doświadczenie w różnych dziedzinach prawa. Nasi specjaliści z zakresu prawa rodzinnego, spadkowego oraz innych pomogą w rozwiązaniu każdego problemu. Umów się na konsultację poprzez system rezerwacji online: UMAWIAM SIĘ NA WIZYTĘ ONLINE lub SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Skontaktuj się z nami już teraz i otrzymaj najlepszą pomoc!
Zadzwoń lub umów spotkanie przez internet